INSTAGRAM
 

Hakkında

İstanbul’da doğan Öykü Koçoğlu, viyola eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda başladı.

1999’da Almanya Bremen Müzik Akademisi Gençlik Orkestrası’na davet edildi. 2001 ve 2007’de Tatjana Masurenko, 2003’te Ruşen Güneş, 2004’te Fransa’da Rus Müzik Okulu atölyesinde Yuri Gandelsman ve 2014 yılında Pauline Sasche’ın ustalık sınıflarına katıldı. Sergei Kalyanov, YuriSemenov, Alexander Brussilovsky ile oda müziği çalıştı.

2005-2007 yılları arasında Alban Berg Quartet’ten Gerhard Schulz ve Julliard String Quartet’ten Samuel Rhodes ile Borusan Quartet üyesi olarak çalıştı. 2007 ve 2008 yıllarında BBC Senfoni Orkestrası tarafından düzenlenen atölye çalışmalarına katıldı. 2010 yılında İtalya’nın Floransa kentindeki Tuscan Uluslararası Gençlik Orkestrası’nda grup şefi olarak görev yaptı ve 2011 yılında tekrar İtalya’ya davet edildi.

Mayıs 2013’te Hande Küden ile Britten “Keman ve Viyola için Konçerto”yu Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile seslendirdi. Mayıs 2016’da Panama Senfoni Orkestrası ile Oğuzhan Balcı’nın “Orkestra ve Quartet için” eserini Nemeth Quartet ile birlikte seslendirdi.

Koçoğlu, lisans eğitimini, 1999 yılından beri aynı okulda çalıştığı Çiğdem Altaş Epikmen ile 2004 yılında tamamladı. 2009 yılında onur derecesi ile yüksek lisans diplomasına sahip oldu. Notre Dame de Sion Oda Orkestrası’nda 11 yıl grup şefliği yaptı. 2004-2018 yılları arasında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda grup şefi ve yardımcı grup şefi olarak yer aldı.

2011 yılında Lepidus Quartet ile Yaşar Üniversitesi Oda Müziği Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı.  Güney Kore, Como-İtalya, Borusan Müzik Evi, Notre Dame de Sion Konser Salonu, İş Sanat, Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi, Sabancı Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Kalamış Festivali, Çukurova Üniversitesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Adnan Saygun Kültür Merkezi ve Türkan Saylan Kültür Merkezi ve 23. Akbank Caz Festivali’nde gibi mekanlarda Lepidus Ensemble ile konserler verdi.

2011 yılında Borusan Quartet ile İlhan Usmanbaş’ın Yaylı Çalgılar Dörtlüsü 96 Müziklerini kaydetti.

2017’de Lepidus Ensemble olarak, Lila Music etiketiyle Jeremy Woodruff’un “Occupation for String Quartet” adlı çağdaş müziğini kaydetti.

Öykü Koçoğlu halen Okan Üniversitesi Konservatuvarı’nda doktora yapmakta ve keman-viyola öğretim görevlisi olarak yer almaktadır. Koçoğlu, aynı zamanda İstanbul Kent Orkestrası’nın daimi üyesidir.