INSTAGRAM

LEPIDUS ENSEMBLE

Lepidus Ensemble, 2011 yılında asil üyeleri olan Öykü Koçoğlu ve Hande Küden tarafından “yaylı çalgılar dörtlüsü” olarak kurulmuştur. Yurt içi ve ağırlıklı olarak yurt dışı konserlerine Hande Küden ve Öykü Koçoğlu ile birlikte “Lepidus Quartet” olarak devam eden Lepidus, Hande Küden’in kariyerine Berlin Filarmoni Orkestrası üyesi olarak Almanya’da devam etmesi üzerine konser ve projelere “ensemble” olarak devam etme kararı almıştır. 

Lepidus, ilk konserini Ankara Üniversitesi’nde gerçekleştirdikten sonra 2012 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Prof. Lucas David, Dr. Kürşad Terci, Christos Grimpas, Yorgos Kanalidis, Vittorio Bresciani, Nicos Zafranas, Francesco Diodovich’ın oluşturduğu jürinin görev yaptığı oda müziği yarışmasında Birincilik Ödülü aldı; İngiltere ve İtalya’da konser verme hakkı kazandı. Borusan Müzik Evi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi, Notre Dame de Sion Konser Salonu, İş Sanat, Akbank Sanat, Akbank Caz Festivali, Çukurova Üniversitesi Yalçın Yüreğir Salonu, Sabancı Üniversitesi, Türkan Saylan Kültür Merkezi, Tekfur Sarayı, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi, Kadıköy Belediyesi Kalamış Festivali, İKSV bünyesinde Hillside, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi ve Pera Müzesi’nde konserler verdi. 2012 yılında Güney Kore’de iki konser vererek ülkemizi temsil etti. Gülsin Onay ile konser vermek üzere Sırbistan’a davet edildi.

2017 yılında Lila Müzik etiketiyle sunulan “From Istanbul” albümünde Jeremy Woodruff’un “Occupation for String Quartet” başlıklı çağdaş eserini yorumladı. 2021 yılında, İspanya tarafından organize edilen “Eurocities Erken Dönem Müzik Günü” projesi kapsamında Türkiye adına yer aldı. 

Lepidus Ensemble, konser ve projelerine oda orkestrası da dahil olmak üzere oda müziği kapsamındaki tüm biçimlerde devam etmektedir.